Darbas su sertifikuotu pakuotės tiekėju – patikimumo garantas maisto gamintojams

2022 04 11

Maisto produktų gamintojai privalo užtikrinti, kad jų naudojama gaminio pakuotė būtų saugi ir tinkama pakuoti maisto gaminius, kitaip tariant, atitinka Lietuvos bei ES teisės aktų reikalavimus. Didieji rinkos žaidėjai diegiasi tarptautinius standartus, pavyzdžiui, BRCGS, griežtai reglamentuojančius visos maisto grandinės taisykles iki pat produkto patekimo ant parduotuvės lentynos. Kitiems gamintojams lieka pasikliauti savo žiniomis arba dirbti su tiekėju, turinčiu tarptautinį sertifikatą. Toks tiekėjas bus pajėgus užtikrinti, kad pakuotė yra saugi bei kokybiška, be to, visapusiškai pakonsultuos ir dėl pakuotės funkcionalumo, dizaino, tvarumo, kitų svarbių aspektų.

BRCGS (angl. Brand Reputation Compliance Global Standards) – prekių ženklų reputacijos atitikties standartų grupė, aprašanti reikalavimus įmonėms, gaminančioms produktus skirtus tiekti mažmenos tinklams. BRCGS – tai gerosios prekybos praktikos etalonas, bene labiausiai rinkoje žinomas ir vertinamas patikimos tiekimo grandinės standartų rinkinys. Sertifikatas garantuoja, kad jį turinčios bendrovės produktai yra saugūs, atitinkantys teisės aktų reikalavimus ir aukštos kokybės.

BRCGS standartai labai išsamiai ir kruopščiai detalizuoja reikalavimus visose srityse, kurios yra reikšmingos maisto produkto saugai. Standartų grupė apima šešis veiklos sektorius, nuo maisto bei kitų produktų gamintojų iki standartų prekybininkams. Kiekviename iš jų apibrėžiami reikalavimai, kuriuos turi atitikti to sektoriaus įmonės, norinčios gauti ir išlaikyti sertifikatą.

Vienas iš standartų – BRCGS Packaging materials – skirtas pakuočių gamintojams. Etikečių, pakuočių spausdinimo, pakavimo-pilstymo linijų projektavimo ir įrengimo bendrovė „PakMarkas“ šį standartą įsidiegė dar 2017 m. Šįmet įmonė įvertinta kaip atitinkanti aukščiausią galimą šio standarto lygį – AA.

Patikimas pakuotės tiekėjas

BRCGS Packaging materials standartas apibrėžia taisykles gamintojams, tiekiantiems produktus, galinčius tiesiogiai liestis su maistu. Juo vadovaujantis užtikrinama, kad įmonėje pagamintos etiketės bei pakuotės atitinka aukščiausius kokyBRCGS-standartasbės ir gamybos higienos reikalavimus.

„Šis produkto saugos standartas reikalavimus pakuotės kokybei ir saugai sudėlioja į labai aiškią reikalavimų sistemą. Kartą per metus nepriklausomas auditorius tikrina, kaip reikalavimų įmonėje yra laikomasi, ir jei yra nustatoma, kad veikla atitinka standarto reikalavimus – išduoda sertifikatą“, – BRCGS Packaging materials standarto taikymo esmę nusako dr. Lina Markevičiūtė, „PakMarko“ Kokybės skyriaus atstovė.

Pagal tarptautinį BRCGS Packaging materials standartą dirbanti bendrovė užtikrina, kad produkto sauga ir kokybe rūpinamasi visuose įmonės veiklos lygiuose – nuo gamyboje dirbančių specialistų iki aukščiausios vadovybės. Įmonėje identifikuojami ir valdomi visi produkto saugos rizikų aspektai, įskaitant mikrobiologinę, cheminę, alergenų, fizinę ir žaliavų padirbinėjimo rizikas. Sertifikuota bendrovė dirba tik su patikimais, analogiškas vadybos sistemas turinčiais tiekėjais.

„Visi produkto saugos valdymo procesai tinkamai dokumentuojami, o bet kokios neatitiktys ar klientų skundai nuodugniai registruojami ir sprendžiami taip, kad būtų eliminuota problemos pasikartojimo galimybė. BRCGS sertifikatas įpareigoja mus gaminti produktus, atitinkančius ir teisės aktų, ir kliento reikalavimus bei kokybės standartus“, – pabrėžia dr. L. Markevičiūtė.

Auditoriai griežtai vertina, kaip įmonė laikosi kokybės kontrolės, higienos, sanitarijos, svetimkūnių kontrolės, infrastruktūros priežiūros, saugos nuo  piktybinio pakenkimo produktui ir kitų standarto reikalavimų. „PakMarkas“ tinkamą bendrąją higieną palaiko sistemingai švarindamas patalpas ir įrenginius, aukšti reikalavimai keliami ir darbuotojų higienai: negalima dirbti lakuotais nagais ar su juvelyriniais dirbiniais, dėvimos vienkartinės kepuraitės, į gamybos patalpas draudžiama įnešti trapius, dūžtančius daiktus. Bendrovė atidžiai vykdo ir tiekėjų, gaminančių etikečių ir pakuočių gamyboje naudojamas medžiagas, atranką, pati atlieka auditus tiekėjų gamyklose.

Aukščiausias įvertinimas

BRCGS sertifikatai identifikuoja skirtingus reikalavimų atitikties lygius, priklausomai nuo to, kokio tipo ir kiek neatitikčių nustatoma audito metu. Pasitaiko atvejų kai sertifikatas nėra išduodamas – jeigu nustatoma daug neatitikčių arba jos yra kritinės, darančios didelę įtaką produkto saugai.

Galimi vertinimo skalės lygiai po audito gali būti (didėjimo tvarka): D, C, B, A ir aukščiausias – AA. Kuo aukštesnis įvertinimo lygis, tuo tvirtesnis garantas rinkai, kad įmonė yra patikimas tiekėjas.

„BRCGS turi išskirtinai daug konkrečių reikalavimų: aplinkai, įrenginiams, tvarkai, švarai, darbuotojų higienai ir elgesiui, kompetencijai, žaliavų tiekėjų atrankai ir panašiai. Tad tikrai ne bet kuri įmonė gali gauti sertifikatą. O ir pats įvertinimas gali būti skirtingų lygių ir priklauso nuo to, kokios neatitiktys (reikšmingos, mažiau reikšmingos) nustatomos sertifikacinio audito metu bei kiek jų nustatoma. Pavyzdžiui, standarte, skirtame pakuotės gamybos įmonėms, yra apie 200 skirtingų reikalavimų, kiekviename jų – dar daug papildomų išaiškinimų, kas turėtų būti įgyvendinta. Tam, kad įmonė gautų aukščiausią AA įvertinimą, sertifikacinio audito metu ji turi surinkti ne daugiau kaip 5 nereikšmingas neatitiktis. Nei AA, nei A lygis nesuteikiamas, jeigu įmonė reikšmingai neatitinka nors vieno vienintelio reikšmingo pakuotės saugai reikalavimo“, – BRCGS standartų reiklumą atskleidžia Marius Kazilūnas, standartų konsultavimo įmonės „Maisto saugos biuras“ konsultantas, auditorius.

Kokybės garantas

Maisto gamintojams kritiškai svarbu dirbti su patikimais pakuotės gamintojais, gebančiais maksimaliai užtikrinti pakuotės saugą ir kokybę. Saugi pakuotė reiškia, kad pagamintas maisto produktas nebus užterštas pakavimo metu, nesuges dėl netinkamos pakuotės ar jos pralaidumo aplinkos įtakai (nesukels pavojaus vartotojų sveikatai, nepriimtinai nepakeis maisto sudėties, nepablogins oganoleptinių savybių).

Nors BRCGS standartas savaime nesudaro prievolės maisto produktų gamintojui dirbti tik su atitinkamai sertifikuotais tiekėjais, tačiau reikalauja, kad pasirinkęs nesertifikuotą tiekėją, gamintojas jį pats audituotų. Tai sukelia papildomų rūpesčių ir gali įmonei brangiai kainuoti, ypač, jei tiekėjų be sertifikatų bendrovė turi daug. Tad praktikoje BRCGS sertifikatą turintys gamintojai prioritetą skiria bendradarbiavimui su tiekėjais, turinčiais sertifikuotą sistemą pripažintiems GFSI organizacijos standartams.

Pakuotė vaidina svarbų vaidmenį užtikrinant produkto kokybę – dėl netinkamai parinkto pakavimo sprendimo, transportuojant, sandėliuojant ar prekybos vietoje  kokybiškai pagamintas maistas gali netekti savo savybių, būti sugadintas, pakenti maisto produkto vartotojo sveikatai. Tam, kad maisto gaminiui būtų parinkta pakuotė iš saugių ir jam tinkamų medžiagų, reikalingos specifinės žinios ir geras medžiaginių savybių išmanymas. „PakMarko“ Kokybės skyriaus atstovė dr. L. Markevičiūtė pastebi, kad dažnai maisto gamintojai net nesusimąsto, jog jų naudojama pakuotė gali kenkti produkto saugai, nes ji iš pažiūros atrodo saugi ir netgi ekologiška.

Dirbant su tiekėju, turinčiu BRCGS Packaging Materials sertifikatą, galima pagrįstai tikėtis, jog produktui bus parinkta saugi pakuotė, pagaminta iš sąlyčiui su maistu tinkamų medžiagų.

„Dar gaminio projektavimo stadijoje galime konsultuoti užsakovus ir parinkti konkrečiam produktui tinkamiausią medžiagą, kuri bus ne tik saugi, bet ir išlaikys produkto kokybines savybes, padės jam neprarasti prekinės išvaizdos ar net pailgins galiojimo laiką“, – sako dr. L. Markevičiūtė.

M. Kazilūnas pabrėžia ir tai, kad BRCGS standartas pakuotės gamintojams numato žymiai daugiau reikalavimų nei jų apibrėžia teisės aktai, tad darbas su sertifikuotais tiekėjais, juolab turinčiais aukštą sertifikato įvertinimą, garantuoja ir didesnį patikimumą.