Kai standartiniai sprendimai neveikia: veikiančios gamybos linijos modernizacija

2024 03 18

Atnaujinti gamybos linijas nusprendusios įmonės neretai susiduria su specifiniais iššūkiais – pavyzdžiui, vietos, reikalingos pažangiems įrenginiams, trūkumu. Tokiose situacijose  standartiniai sprendimai turi mažai naudos, būtina atsižvelgti į individualias aplinkybes ir ieškoti unikalaus  tinkamiausio būdo įgyvendinti modernizaciją. Daugiau nei 30 metų patirties sukaupusi bendrovė „Pakmarkas“ atskleidžia, kokie iššūkiai gali laukti ir kaip jiems pasiruošti.

Su vietos trūkumu susiduria dažna įmonė, nusprendusi automatizuoti jau veikiančią gamybos liniją.  Būtina taikytis prie esamų patalpų išdėstymo, be to, svarbu numatyti kelis žingsnius į priekį ir įsivertinti silpniausias gamybos linijos vietas, kurios vėliau gali tapti „butelio kakliuku“, dėl kurio atlikta modernizacija neduos laukiamo efekto.

„Dažniausiai Lietuvos įmonės keičia ne visą gamybos liniją, o tik tą dalį, kur naudojama fizinė jėga, kur darbas yra monotoniškas, iškyla žmogiškosios klaidos tikimybė. Viena dažniausiai pasitaikančių problemų norint automatizuoti procesus ilgai veikiančiose įmonėse yra neracionalus išplanavimas ir vietos trūkumas. Jei projektuojant naują gamyklą iš karto numatoma, kokia įranga bus montuojama, tai modernizuojant seną liniją, reikia prisitaikyti prie esamų patalpų specifikos. Tokiu atveju būtina išvengti situacijos, kad modernizavus vieną linijos dalį ir padidinus našumą, kuri nors vieta nepasieks numatyto našumo ir susidursime su gamybiniais apribojimais. Iš to atsiranda poreikis personalizuotiems, nestandartiniams sprendimams“, – tikina Vaidas Pukinskas, „Pakmarko“ Inžinerijos pardavimų skyriaus vadovas.

Bendrovė savo klientams padeda įveikti visą modernizavimo kelionę, nuo konsultacijų, įvertinimų ir patarimų iki linijos projektavimo, personalizuotų sprendimų kūrimo, įrangos instaliavimo, priežiūros ir palaikymo garantiniu bei pogarantiniu laikotarpiu.

Aptikti silpniausią grandį ir rasti sprendimą

„Gamybos našumo didinimas yra kritiškai svarbus, jis turi lemiamą įtaką mūsų konkurencingumui tiek vietinėse, tiek tarptautinėse rinkose, – sako Darius Murauskas, kartu su „Pakmarku“ unikalų robotizacijos projektą įgyvendinusios UAB „Vilniaus pakuotė“ generalinis direktorius. – Pavyzdžiui, įmonėje esame įdiegę visiškai automatizuotą pakavimo procesą, ir šis sprendimas padidino darbo našumą bene 20 procentų.“

Labiausiai gamybos linijos darbo greitį „Vilniaus pakuotėje“ ribojo gofro dėžių formavimo ir padavimo į liniją etapai. Kadangi cecho plotas nedidelis ir naujos įrangos kiekis buvo ribotas, „Pakmarko“ specialistai suprojektavo darbo vietą vienam robotui, kuriam ir buvo perduotos šios funkcijos. Tai leido net dvigubai – nuo 11 s. iki 6 s. sutrumpinti dėžės lankstymo ir padavimo procesą.

Darius Murauskas Vilniaus pakuotė
Darius Murauskas, UAB „Vilniaus pakuotė“ generalinis direktorius.

 

„Vilniaus pakuotė“ nuolat stebi gamybos srautą, analizuoja, kas riboja gamybos efektyvumą; bendrovė yra atlikusi ir detalų skirtingų medžiagų ir gaminių tipų poveikio bendram gamybos pralaidumui tyrimą. „Matėme, kad būtent pakavimo ir dėžių formavimo procesai labiausiai riboja bendrą gamybos srautą, o kartu jie yra pakankamai lengvai automatizuojami. Kad modernizavimo projektas būtų sėkmingas, daug prisidėjo ir „Pakmarkas.“ Jų specialistai suteikė reikalingą ekspertizę, aktyviai siūlė sprendimus“, – sako D. Murauskas.

Visgi ne visada įmonė pati pajėgi nustatyti, kas geriausiai padėtų jai kilstelėti našumą ar išspręsti efektyvumo problemą. Neretai ilgus metus gyvuojančios bendrovės neturi net patalpų brėžinio su esama išdėstyta įranga. Todėl „Pakmarko“ specialistai ne tik diegia įrangą, bet ir gali patarti, kuris sprendimas – robotizuota sistema, automatizuotas konvejeris ar kitas – geriausiai tiks atsižvelgiant į įmonės gamybos patalpų išplanavimą, įrangos išdėstymą, gaminamo produkto specifiką ar naujus poreikius. Jeigu reikia, „Pakmarkas“ atlieka ir patalpų bei įrengimų matavimus, suskaitmenina informaciją. Trijų dešimtmečių patirtis bendrovei leidžia argumentuotai konsultuoti ir padėti klientams apsispręsti, kurią linijos dalį verta atnaujinti pirmiausiai ir kaip tai galėtų būti įgyvendinta.

„Ieškodami sprendimo, kaip galima optimaliausiu būdu pasiekti norimą tikslą, aiškinamės įmonės poreikius, vertiname esamą situaciją, patalpas, įrengimus, produkto specifiką ir rezultatą, kuris būtų laikomas sėkmingu. Į sprendimo paieškas įtraukiame konstruktorius, linijų projektuotojus, produkto specialistus, automatikos inžinierius, projektų inžinierius, robotikos specialistus, konstruktoriai gali sukurti individualų projektą ir suprojektuoti nestandartinius gaminius. Būna, kad gaminame ir prototipus, juos išbandome, kad įsitikintume sukurto sprendimo veiksmingumu“, – dėsto V. Pukinskas.

Jis pabrėžia, kad ypač svarbu nepamiršti įsivertinti, ar ateityje neplanuojama plėstis, didinti gamybos apimtis, įsivesti naują produktą ar pakuotę. Į tai atsižvelgiama parenkant įrangą ar automatizavimo sprendimą, vertinamas įrangos universalumas, galimybės didinti našumą ateityje, naudoti ją su kitu produktu.

KonvejeriaiRobotizacija prieinama daugumai

„Lietuvai jau seniai netekus pigesnės darbo jėgos šalies statuso, norint išlaikyti ir stiprinti savo pozicijas rinkoje būtina investuoti į pažangias technologijas. Automatizuoti ir robotizuoti sprendimai ne tik padidina darbo našumą, bet ir leidžia užtikrinti aukštą kokybės lygį, pagerina darbo sąlygas, darbuotojų įsitraukimą“, – įsitikinęs „Vilniaus pakuotės“ vadovas.

Tiesa, neretai vyrauja nuomonė, kad ne kiekvienos įmonės gamybinius procesus įmanoma automatizuoti ar robotizuoti, ypač jeigu bendrovė veikia ne vieną dešimtmetį ir turi, regis, iki smulkmenų sustyguotus procesus. Vis dar gajus ir mitas, kad robotizacija – be galo brangi ir tik stambiam verslui įkandama pažanga, o robotų valdymui reikės ieškoti aukštos kvalifikacijos darbuotojų. „Pakmarko“ ekspertas paneigia šiuos įsitikinimus.

„Ne kartą teko lankytis įmonėse, kurios galvoja, kad jų darbo procesų negalima pakeisti. Tačiau, tereikia pasivaikščioti po gamybines patalpas ir visada galima rasti vietų, kur įdiegus net ir dalinius automatizavimo sprendimus būtų pasiektas didesnis našumas, kokybė, sumažintas fizinis krūvis darbuotojams. Robotizuotos darbo vietos įrengimas gali nekainuoti ir 50 tūkst. Eur., o įdiegus sistemą ir viską automatizavus, užtenka apmokyti operatorių nesudėtingų paleidimo ir valdymo funkcijų“, – sako V. Pukinskas.

Robotizuotų sistemų priežiūros, aptarnavimo ir serviso paslaugas galima patikėti specialistams. „Pakmarkas“ taip pat rengia mokymus personalui, dirbsiančiam su nauja įranga. Įgyvendindama unikalius projektus, bendrovė yra atvira bendradarbiavimui ir tiki, kad būtent toks kelias yra tvariausias.

„Daug ką padarome patys, bet kartu kooperuojamės ir su panašia veikla užsiimančiais partneriais, įrangos gamintojais iš Lietuvos bei pasaulio.  Atviras bendradarbiavimas mums padeda praplėsti savo galimybes, dalintis turima „know how“ ir įgalina imtis sudėtingesnių projektų bei sėkmingai juos įgyvendinti per sutartą laiką. Mes atviri ne konkuravimui, o bendradarbiavimui“, – pabrėžia „Pakmarko“ Inžinerijos pardavimų skyriaus vadovas.