Skaitmeninis etikečių spausdinimas: kai reikia greitai, tiksliai ir įvairių

2021 09 10

Skaitmeninė etikečių spauda šiandien tokia pat populiari, kaip ir tradiciniai spausdinimo būdai, naudojami ilgus dešimtmečius. Ir nors ji nėra panacėja visiems be išimties užsakymams, ten, kur reikia greičio ir itin didelio tikslumo, skaitmena nepralenkiama.

Skaitmeniniu būdu etiketės pradėtos spausdinti vos prieš tris dešimtmečius, tačiau šiandien ši technologija spaustuvėse jau įprasta kaip ir UV fleksas, ofsetas, graviūra. Kodėl?

Greit ir itin tiksliai – net ir kintamas etiketes

„Skaitmeninė spauda žengia į teritoriją, kurioje kiti spausdinimo būdai yra neracionalūs arba tiesiog bejėgiai. Jei užsakovo pageidavimų sąraše kaip esminiai prioritetai įvardijami greitis, itin smulkus tekstas ar etiketės su kintamais elementais, tuomet skaitmeninė spauda – vienareikšmiškai tinkamiausias sprendimas“, – dėsto Žilvinas Salatka, Baltijos šalyse pirmaujančios produktų etikečių spausdinimo bendrovės „PakMarkas“ produkto vadovas.

Tradicinė fleksografinė spauda neatsiejama nuo klišių – spaudos formų gamybos. Kiekvienam spaudiniui formos ruošiamos atskirai, o tai prailgina užsakymo vykdymo laiką, nes vien klišės gaminamos keletą parų. Skaitmeniniai įrenginiai dirba visai kitokiu principu, fizinės spaudos formos čia nenaudojamos. Su tuo susijusi ir dar viena skaitmeninių mašinų ypatybė: galimybė spausdinti kintamus gaminius su nevienodais tekstais, barkodais ar net paveiksliukais.

„Fleksografijos technologija nepajėgi įvykdyti tokios užduoties, nes kiekvienai etiketei, nors ir su menkiausiu vieno ženklo ar atspalvio pokyčiu, tektų keisti klišę. Tai fiziškai neįmanoma. Todėl įprastinė spauda skirta tik etikečių partijoms, kuriose gaminiai yra visiškai identiški. Tuo tarpu skaitmeninės mašinos procesoriui užduoti spausdinti skirtingus tekstus įmanoma, jis suspėja laiku juos pakeisti“, – aiškina Ž. Salatka.

Dar vienas ir bene svarbiausias skaitmeninės spaudos privalumas yra itin tikslios ir vienodos spalvos. Skaitmeninės technologijos spaudos srityje (kaip ir kitur) visiškai arba iš dalies eliminuoja žmogaus įsikišimą proceso metu, tad atitinkamai kokybė bei tikslumas čia didesnis. Fleksografijoje paveikslėlius spausdina keturios klišės, reguliuojamos žmogaus, o skaitmeninėje spaudoje – keturi mašinos būgnai, kurie gerokai tiksliau suveda spalvas ir preciziškiau dozuoja kiekvieno komponento kiekį.

Ypač aktualu maisto pramonei

Nors yra daug skirtingų skaitmeninių technologijų, šiuo metu tik viena jų laikoma pranašiausia. Tai „EP“ arba elektrofotografija, labiausiai vertinama dėl savo preciziškumo.

„Šia technologija galima labai taisyklingai atspausdinti smulkius elementus, pavyzdžiui, barkodus (ypač dvimačius), kitus tekstus ar paveikslėlius. Ja labai gražiai atspausdinamas CMYK bei negatyvus tekstas (pavyzdžiui, baltos raidės nuotraukos fone), o spausdinami elementai gali būti itin smulkūs – kokybė nenukentės, o rezultatas kaskart bus identiškas etalonui“, – dėsto „PakMarko“ atstovas. Visos šios galimybės leidžia atsispausdinti puošnias ir išskirtines etiketes, nebūtinai dideliais tiražais, be ženklių išlaidų spaudos formoms.

Plataus vartojimo produktų gamintojams itin svarbu ir tai, kad gaminio etiketės atrodytų identiškai: ir lipnios etiketės, ir juosiančios ar aptrauktos. Bet kas atsitinka jeigu vienos partijos etiketės gaminamos tradiciniu fleksografiniu būdu, o kitos – skaitmeniniu? Skirtumas tarp tų dviejų partijų būna akivaizdus. Kai kurių skaitmeninių technologijų rezultatas itin stipriai skiriasi nuo fleksinio rezultato, kitų mažiau. Būtent todėl „PakMarko“ specialistai itin atidžiai rinkosi  skaitmeninės etikečių spaudos įrangą ir ieškojo tokios, kuri leistų išvengti ženklesnių skirtumų tarp fleksografinės ir skaitmeninės spaudos.

„Spausdinimas skaitmeniniu būdu, ne tik etikečių, bet reklamos ir panašiai, įsigalėjo dėl trijų pagrindinių priežasčių: greito atlikimo, personalizavimo galimybių bei procesų automatizacijos. Ir jei pačioje savo eros pradžioje norintys spausdinti skaitmeniniu būdu susidurdavo su kokybiniais, medžiagų pasirinkimo iššūkiais, tai šiandien technologijos jau leidžia pasiekti greitus, itin aukštos kokybės rezultatus spausdinant ant daugelio įprastinių medžiagų“, – komentuoja Dominykas Lebskis, profesionalios spaudos įrangą tiekiančios bendrovės „Libra Vitalis“ pardavimo skyriaus vadovas.

Šiuo metu „Pakmarke“ naudojama skaitmeninė „Xeikon“ mašina pajėgi spausdinti itin aukšta skiriamąja geba – 800 ar net 1200 dpi. Juoda spalva su ja įmanoma atspausti net plika akimi neįžiūrimus, tik su lupa įskaitomus slaptus užrašus. Ji leidžia ant skaidrios lipnios PP plėvelės naudoti intensyvią baltą spalvą.

Ne ką mažesnis privalumas yra ir kintamos spaudos galimybės: pavyzdžiui, kintamą skaičių ar raidžių numeraciją galima atspausdinti kliento pageidaujamu šriftu arba paruošus daug paveiksliukų, spausdinti juos po vieną ant sekančios etiketės vis kitokį (iš eilės arba atsitiktine tvarka) – itin aktualu šiais personalizuotos rinkodaros laikais.

„Labai svarbu, kad skaitmeniniai dažai gali kontaktuoti su maisto produktu tiesiogiai, – naudojamos technologijos ypatybę pažymi Ž. Salatka. – Dėl dažų netoksiškumo (juose nėra kancerogenų)  Xeikon „Dry toner“ technologija yra visiškai nekenksminga, tad labai tinkama maisto etiketėms. Turint omenyje ir kitas jos ypatybes, tokias kaip spalvinį bei grafinį tikslumą ar negatyvaus teksto galimybes, ši technologija ypač tinkama premium klasės produktų (gourmet, delikatesams, vegetarams, veganams) etiketėms spausdinti.“

„PakMarko“ turimas skaitmeninės spaudos įrenginys gali pasigirti ne tik kokybiniais gaminių rodikliais, bet ir tuo, kad yra draugiškas aplinkai. Spausdinimo proceso metu naudojami žmogui nekenksmingi dažai, neišsiskiria  dujos ar skysčiai, nelieka dažų atliekų, o medžiagų išmetimai – minimalūs, nes spalvos suvedamos per labai trumpą laiko tarpą. Kaip jau minėta, nereikia gaminti ir klišių, o tai reiškia, kad nereikia ir šių formų sandėliuoti, o vėliau – jų utilizuoti.

„Rinkomės ne tik kokybišką ir tiksliai specifinius pageidavimus išpildantį įrenginį, bet ir tokį, kuris būtų saugus užsakovams ir mūsų darbuotojams, kurie dirba su juo“, – pažymi „PakMarko“ specialistas.