Aktualu eksportuotojams: plečiama Vokietijos depozito sistema, specialias etiketes spausdina „Pakmarkas“

2023 11 22

Vokietijoje, vienoje didžiausių Lietuvos eksporto rinkų, plečiasi privalomi grąžinamos taros žymėjimo  reikalavimai: į sistemą įtraukiama nauja gėrimų kategorija. Vienintelė Baltijos šalyse teisę spausdinti etiketes su DPG depozito ženklu turinti bendrovė „Pakmarkas“ primena, kad naujovė įsigalioja pirmąją 2024 m. dieną.

Vokietijoje nuo 2005 m. veikia DPG (vok. Deutsche Pfandsystem GmbH) – taros grąžinimo sistema, turinti vieningą pakuočių ženklinimo standartą. DPG ženklas leidžia automatiškai nuskaityti gėrimų vienkartines pakuotes, surinkti jas ir palengvina privalomo užstato paėmimą. Juo iki šiol privalomai buvo ženklinamos visos plastikinės, stiklinės ir skardinės gaiviųjų bei lengvųjų alkoholinių gėrimų, parduodamų Vokietijoje, pakuotės.

„Teisėtą taros ženklinimą sudaro DPG ženklas, spalva ir brūkšninis kodas su numeriu. Spausdinti etiketes su DPG gali tik atitinkamą sertifikatą turinčios įmonės, užtikrinančios, kad atitinka visus reikalavimus naudojamiems dažams, įrangai ir kokybei. Europos Sąjungoje tokių įmonių nėra daug, mes – vieni iš nedaugelio, o Baltijos šalyse esam vienintelė teisę spausdinti etiketes su DPG depozito ženklu turinti įmonė“, – kalba Miroslav Brazulevič, bendrovės „Pakmarkas“ produktų vystymo skyriaus vadovas.

Sprendimas jau turimoms etiketėms

Etiketės su DPG ženkluSultis, vandenį ir mineralinį vandenį, limonadus, alų bei kitus lengvus alkoholinius gėrimus gaminančios ir juos į Vokietiją importuojančios bendrovės privalo DPG ženklu pažymėti savo produkciją, supilstytą į „kietąją“ tarą – plastikinius, stiklinius butelius arba skardines. Nuo kitų metų DPG ženklu turės būti ženklinami ir visi geriami pieno produktai, parduodami plastikiniuose buteliuose, kurių tūris – nuo 0,1 iki 3,0 litro.

Gamintojams gali tekti sukti galvą dėl to, kaip pasielgti su jau turimomis etiketėmis, kurios nepaženklintos pagal galiojančius reikalavimus, o taip pat su produkcija sandėlyje, ant kurios senosios etiketės jau užklijuotos.

„Tam, kad nereikėtų išmesti jau pagamintų etikečių be DPG arba spausdinti naujų, mes rekomenduotume pasigaminti papildomas, vadinamąsias dengiančias etiketes (DPG cover labels). Jas galima klijuoti ant gaminių su seno pavyzdžio etiketėmis ir taip paženklinta produkcija prekiauti pagal visus reikalavimus“, – išeitį siūlo „Pakmarko“ specialistas.

DPG sertifikatas ir nauji spaudos pajėgumai

Gamintojai ir platintojai, kuriems aktuali ši naujovė, jau nuo pavasario galėjo registruotis sistemoje patys ir registruoti savo produktus, kurie turi būti ženklinami. Jiems suteikiami specialūs kodai, kurie perduodami ir sertifikuotoms spaudos bendrovėms. Šios, sutikrinusios pateiktus kodus DPG sistemoje, gali spausdinti DPG ženklą turinčias etiketes.

Tam, kad DPG sistema veiktų sklandžiai, o pakuotės surinkimo aparatas tiksliai nuskaitytų ženklinimą ir negrąžintų jos vartotojui, etiketėms su DPG ženklu spausdinimui keliami specialūs reikalavimai. Licenciją norinti gauti įmonė turi praeiti sertifikavimo procesą ir yra kiekvienais metais audituojama. Etiketėms bendrovė privalo naudoti specialius DPG dažus, skirtus tik Vokietijos rinkai, užtikrinti proceso saugumą ir kontrolę. Būtina garantuoti aukštą DPG ženklo spaudos kokybę, o spaudos atitikimą reikalavimams privaloma tikrinti  įgalioto gamintojo testavimo įrenginiu. Toks auditas jau tris kartus vyko ir bendrovėje „Pakmarkas“.

„Pakmarko“ DPG klientų sąraše – ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių įmonės, eksportuojančios produkciją į Vokietiją, o taip pat ir Vokietijos bendrovės, parduodančios savo gaminius vietinėje rinkoje. Priklausomai nuo poreikio, „Pakmarkas“ DPG ženklą spausdina ant lipnių, apsitraukiančių („shrink sleeves“) bei juosiančių („wrap-around“) etikečių.  Šią vasarą instaliavusi modernią spaudos įrangą, įmonė beveik dvigubai padidino apsitraukiančių etikečių spaudos pajėgumus.

„Savo klientams galime pasiūlyti apsitraukiančias etiketes „shrink sleeves“, galinčias turėti iki  10 spalvų ir atspausdintas ant bene ploniausios rinkoje prieinamos 30 mikronų storio PET medžiagos. Naujasis įrenginys, kaip ir kiti mūsų įmonėje naudojami spaudos įrenginiai, yra sukomplektuotas kartu su automatine spaudos kokybės kontrolės sistema, padedančia išvengti spaudos klaidų bei sumažinti atliekų kiekį“, – etikečių spausdinimo įrangos privalumus atskleidžia M. Brazulevič.