Biologiškai skaidžios bei 100 proc. vandenyje tirpios lipnios etiketės

2021 01 28

Biologiškai skaidus ir kompostuojamas vandenyje tirpus popierius šiandien yra lyg technologinis proveržis pakuočių rinkoje. Tačiau jis išrastas dar Kinijos imperatoriaus Kangsi laikais. Dabar šis popierius gerokai ištobulintas.

Etiketėms gaminti naudojamas lipnus popierius. Popierius ir klijai, naudojami etikečių gamyboje, 100 proc. biologiškai suyra priklausomai nuo vandens kiekio ar drėgmės poveikio. Todėl tokios etiketės yra draugiškos aplinkai, netoksiškos, nedegios, vadinasi, visiškai saugios.

Tirpios lipnios etiketės spausdinamos UV fleksografijos būdu, ant jų galima rašyti markeriu ar tušinuku.

 

Tirpių etikečių savybės ir nauda

  • Etikečių pilno ištirpimo vandenyje laikas: 30 sek. ar mažiau.
  • Reikalingas specialus sandėliavimas, nes šių etikečių popierius yra nepakantus drėgmei. Tinkamos laikymo sąlygos: apsaugotoje pakuotėje +18–23 °C temperatūroje. Gaminius su tirpiomis etiketėmis taip pat privalu laikyti sausoje patalpoje, pageidautina +18–23 °C temperatūroje. Trumpą laiką (nuo kelių val. iki paros) tirpiosios etiketės gali atlaikyti ir šaltį, ir karštį (nuo –40 iki +80 °C). Tačiau jos nepritaikytos ilgai būti ekstremaliomis sąlygomis.
  • Norint užlipdyti etiketę, reikia būti įprastos drėgmės, šiltoje patalpoje, bei pasiruošti sausą klijavimo paviršių. Tirpaus lipnaus popieriaus klijai gerai įgeria drėgmę, o dėl to, esant drėgnai pakuotei ar aplinkai, sumažėja šių etikečių lipnumas.
  • Medžiagos galiojimo laikas – 6–12 mėn.
  • Etiketės draugiškos aplinkai.
  • Tirpios etiketės naudojamos šiose pramonėse: elektronikoje, farmacijoje, logistikoje, chemijos bei maisto ir gėrimų pramonėse, taip pat laboratorijoje, ligoninėje.

 

Dažniausi etikečių naudojimo būdai

  • Maisto laikymo indai. Tirpios etiketės leidžia naudotojams pakartotinai naudoti indus ir įrankius maisto ruošimui ir serviravimui. Indus įsigiję klientai bus dėkingi jums, nes jiems nereikės nulupti etiketės ir valyti jos likučių spiritu. Jie išplaus indą kartu su lipduku ir džiaugsis švara.
  • Medicininės priemonės ligoninėse. Etiketė su paciento vardu, vaistų pavadinimu, doze ir data dezinfekcijos metu gali visiškai nusiplauti, todėl priemones patogu naudoti pakartotinai. Etiketės ištirpsta saugiai, tad nekyla jokios grėsmės užsikimšti kanalizacijai.
  • Loboratorijose. Mėginių pavyzdžiai ar kitos mėginių kolekcijos gali turėti savo etiketę. Dezinfekuojant konteinerį, etiketės ant mėginių ir kolbų ištirps šiltame vandenyje.

 

Ramiajame vandenyne šiais laikais plūduriuoja susikaupę milijonai tonų plastiko atliekų. Etiketės šiame kiekyje, aišku, nesudaro nė dešimtosios procento dalies, tačiau vis tiek tai didžiulis kiekis. Tirpios etiketės ištirpsta vandenyje, o ištirpusios jos yra saugios aplinkai, nes tirpimo metu atsiradę elementai yra suvartojami mikroorganizmų.

Platesnė informacija apie vandenyje tirpias etiketes: https://www.pakmarkas.lt/prekes/vandenyje-tirpios-etiketes/