„Lean“ pamokos iššūkių laikais
Veiklos meistriškumas – „Lean“ gerąja praktika paremtas veikimas, padedantis verslui pasiekti geresnių rezultatų naudojant mažiau išteklių. Jį įvaldžiusios įmonės sustiprina savo konkurencinį pranašumą, o šis ypač svarbus iššūkių kupinais laikais. Kaip rodo bendrovės „PakMarkas“ patirtis, pradėjus taikyti meistriškumo metodikas, nauda pasimato iškart ir ji išties reikšminga.
„Veiklos meistriškumo esmė yra padaryti problemas matomomis ir jas spręsti, nuolatos ieškoti vertės nekuriančių procesų, juos šalinti, ieškoti galimybių tobulinti esamus procesus, tobulėti ir mokytis patiems“, – įmonės veikimo filosofiją apibūdina UAB „PakMarkas“ „Lean“ vadovas Deividas Akelis.
Baltijos šalyse lyderiaujanti ženklinimo ir pakavimo sprendimų kompanija veiklos meistriškumo principus ėmėsi diegti 2016 m. Ieškoti efektyvių veikimo būdų skatino noras būti dar arčiau klientų ir maksimaliai atliepti jų poreikius, racionalizuoti kaštus, išsigryninti veiklą ir darbo procesus. D. Akelio teigimu, posūkis į „Lean“ buvo neišvengiamas: matant, kaip plačiai ši metodika paplitusi ir kokią naudą įmonėms atneša, tiesiog neįmanoma numoti ranka ir neišnaudoti šio konkurencinį pranašumą didinančio veiksnio privalumų.
Įrankiai – visų darbuotojų rankose
„PakMarkas“ – gamybinė įmonė, o joms ypač aktualu kuo racionaliau išnaudoti laiką ir kitus išteklius. „Mes keliame sau tikslą pilnai kliento lūkesčius atitinkantį produktą pagaminti iš pirmo karto, o sistemingas „Lean“ metodikų taikymas tam labai padeda“, – teigia D. Akelis.
Pasak jo, integravus šią gerąją praktiką į kasdienę veiklą, nauda pasijuto iš karto. Pašnekovas vardija konkrečius rezultatus: užsakymų perderinimo laikas sutrumpėjo trečdaliu – iki 20 min.; pagerėjo įrenginių techninės būklės priežiūra, jie rečiau genda; išmokome nešvaistyti – palaikome optimalų žaliavų ir priemonių atsargų kiekį. Darbo vietose palaikoma švara, tvarka, užtikrinama atitiktis darbų saugai, higienai ir įmonėje įdiegtiems standartams, tokiems kaip BRCGS.
Dar viena reikšminga „Lean“ kryptis – nuolatinis veiklos tobulinimas ir vertės nekuriančių darbų šalinimas. Šiam tikslui taip pat esama įrankių, o geriausias rezultatas pasiekiamas įtraukus visus darbuotojus. „PakMarke“ jie gali teikti siūlymus ir patys kurti darbo aplinką, kurioje patogu ir gera dirbti, o už įgyvendintus patobulinimus skatinami – tiek simboliškais apdovanojimais, tiek ir finansiškai: darbuotojui skiriama dalis patobulinimo projektų dėka sutaupytos sumos.
Tiesa, įtraukti visus darbuotojus daugumai veiklos meistriškumo keliu žengiančių įmonių nėra lengva. Pasak D. Akelio, kuriant nuolatinio tobulinimo kultūrą svarbiausia yra mokymai, komunikacija ir vadovų pavyzdys. Pastarasis veiksnys ypač svarbus – „PakMarko“ patirtis rodo, kad veiklos efektyvumo lygis tiesiogiai susijęs su tuo, kiek įsitraukia tiesioginiai vadovai, nes būtent jie formuoja bendrai dedamų pastangų kultūrą ir supratimą, kad šioje įmonėje dirbama būtent taip.
„Turime tradiciją paskutinį mėnesio penktadienį eiti dirbti pas kolegas į gamybos, paruošimo, klientų aptarnavimo, pardavimų ir kitus skyrius. Tai padeda susipažinti su kitų atliekamu darbu, geriau suprasti įmonėje vykstančius procesus ir jų tarpusavio sąsajas. Kartu dirbdami ieškome nuostolių ir tobulinimo galimybių. Ši praktika taip pat smarkiai prisideda prie kultūros formavimo“, – dėsto „PakMarko“ atstovas.
Tarptautinė bendruomenė
„PakMarkas“ dalyvauja Europos-Japonijos centro programoje „Lean in Europe,“ suteikiančioje progą apsilankyti tokiose įmonėse kaip Toyota, Skoda, LEGO, BMW ir daugelyje kitų, pamatyti kaip jos taiko veiklos meistriškumo principus, megzti pažintis su bendraminčių bendruomene. Vienas iš vizitų šį rugsėjį vyko „PakMarke“ – 18 dalyvių iš įvairių Europos šalių, atstovaujantys farmacijos, automobilių komponentų gamybos, maisto, tekstilės, telekomunikacijų, IT pramonės šakas susipažino su lietuvių įmonėje taikomomis praktikomis, dalijosi patirtimi, dirbo grupėse. Tokie susitikimai vertingi ir pačiai įmonei – D. Akelis džiaugiasi ne tik proga priimti garbingą delegaciją, bet ir galimybe gauti naudingų įžvalgų.
„Viena iš darbo grupių analizavo produktų pakavimą, kur turime nemažai rankinio darbo ir ne iki galo išdirbtų procesų. Sulaukėme vertingų patarimų, kaip būtų galima optimizuoti darbo vietas ir inventorių, išvengti papildomų procesų, sumažinti rankinio darbo. Kai kurie klausimai privertė susimąstyti, kodėl dalykus darome būtent taip. Buvo naudinga išgirsti ir kaip panašius iššūkius sprendžia iš kitų sektorių atvykę svečiai“, – pasakoja „PakMarko“ specialistas.
Delegaciją lydėjęs prof. Richardas Keeganas tikina, kad vizitas jam paliko didelį meistriškumo įspūdį, ypač pabrėždamas „PakMarko“ darbuotojų indėlį į bendrą tobulėjimo kultūros puoselėjimą.
„Buvo labai džiugu stebėti, kiek daug reikšmės ir galimybių įmonė teikia savo žmonėms. Matosi, kad komanda supranta, jog pokyčiai prasideda nuo kiekvieno ir visi darbuotojai vaidina svarbų vaidmenį. Jų pasiryžimas ir entuziazmas tobulinant procesus, taip pat noras atvirai dalintis tuo, kas pavyko ir kas – nelabai, yra tiesiog pagirtinas. „PakMarko“ komanda išties įsigilinusi į „Lean“ metodikas ir diegia jas ne aklai kopijuodama, bet atsakingai prisitaikydama atskirus įrankius ten, kur jie duos daugiausia naudos tobulinant įmonės verslo procesus“, – teigia prof. R. Keeganas.
Laimi ir klientai
Veiklos meistriškumo kultūra neabejotinai teigiamai veikia rezultatus, ypač iššūkių laikais, kai ją drąsiai galima vadinti verslo gyvybingumo ramsčiu. Pasak D. Akelio, pagrindinis pranašumas, kurį įmonei suteikia „Lean“ – gebėjimas padaryti daugiau, naudojant mažiau resursų. Tai reiškia trumpesnius gamybos ir pristatymo terminus, nuolatinį produkto kokybės gerinimą, inovacijų kultūrą. Visa tai – nauda bendrovės klientams ir papildomas taškas konkurencingumo lentelėje.
„Veiklos meistriškumo nauda akivaizdi, ypač šiuo metu, kai gamybos sektorius susiduria su energetikos išteklių kainų šuoliais, tiekimo sutrikimais, kelis kartus išilgėjusiais žaliavų ir prekių pristatymo terminais ir kitais iššūkiais. Per pandemiją buvo nelengva užtikrinti „Lean“ tęstinumą pradėjus dirbti nuotoliu ir apribojus patekimą į gamybines patalpas, tačiau pradėtos veiklos ne tik nesustojo, bet ir buvo stipri parama tuo metu, ypač gamyboje“, – tikina „PakMarko“ „Lean“ vadovas.